Usługi / produkty

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

REGON KEP

Usługa REGON KEP przeznaczona jest dla Ministerstwa Finansów. To innowacyjna usługa integrująca dwa systemy administracji publicznej. Połączony został Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON z Krajową Ewidencją Podatników w celu umożliwienia przekazywania z CRP KEP do rejestru REGON drogą elektroniczną  informacji uzupełniających, o których mowa w art. 42 ust. 3a pkt 2 ustawy o statystyce publicznej,  dla podmiotów podlegających wpisowi do KRS.

informacje o usłudze

REGON KRS

Usługa REGON KRS przeznaczona jest dla Ministerstwa Sprawiedliwości. To innowacyjna usługa integrująca dwa systemy administracji publicznej. Połączony został Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON z systemem Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) w celu  umożliwienia aktualizacji rejestru REGON na podstawie informacji przekazywanych drogą elektroniczną z KRS w zakresie  danych objętych treścią wpisu w KRS dla podmiotów wpisanych do KRS, z wyłączeniem rejestru dłużników niewypłacalnych i podmiotów, o których mowa w art. 49a ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

informacje o usłudze

Dostęp do danych rejestrowych REGON poprzez usługę sieciową

Jest to usługa sieciowa udostępniająca dane z Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON uprawnionym organom administracji rządowej i jednostkom samorządu terytorialnego oraz innym instytucjom rządowym (zgodnie z art.44 ustawy o statystyce publicznej) oraz podmiotom komercyjnym. Usługa pozwala na przeszukiwanie zasobów rejestru REGON wg. następujących kryteriów: numer REGON,  NIP, numer KRS oraz pobieranie i wyświetlanie wyników bezpośrednio na poziomie systemów informatycznych odbiorców.

informacje o usłudze

Dostęp do danych rejestrowych TERYT poprzez usługę sieciową

Krajowy Urzędowy Rejestr Podziału Terytorialnego Kraju TERYT gromadzi aktualne i archiwalne dane dotyczące obiektów podziału terytorialnego kraju, w tym: województw, powiatów i gmin (system TERC) oraz miejscowości (system SIMC) i ulic (system ULIC). Utworzona usługa sieciowa udostępnia  interfejs programistyczny – zbiór metod, dzięki którym możliwe jest:

  • pobieranie danych z rejestru TERYT, w zakresie trzech wymienionych wyżej systemów,
  • pobieranie zmian w podziale terytorialnym kraju, miejscowościach lub ulicach,
  • weryfikacja danych adresowych do poziomu ulicy.

informacje o usłudze

Infolinia statystyczna

Specyfika działalności Głównego Urzędu Statystycznego wymagała zapewniania kanałów komunikacyjni elektronicznej oraz głosowej z wieloma grupami odbiorców usług informacyjnych oraz użytkowników systemów sprawozdawczości elektronicznej. Uruchomienie infolinii miało na celu profesjonalizację obsługi odbiorców tych usług i uzyskanie wymiernych tego efektów w postaci zwiększenia jakości i szybkości zaspokajania ich potrzeb.

Generalnym założeniem projektu było zbudowanie zintegrowanego systemu dostępu telefonicznego do usług i zasobów informacyjnych Statystyki, identyfikowanego i dostępnego poprzez jeden telefoniczny numer kontaktowy. W modelu tym osoba zgłaszająca się do Infolinii nie jest obarczona obowiązkiem poszukiwania właściwej kompetencyjnie jednostki Statystyki lub danych personalnych pracownika wyznaczonego do udzielania informacji w danej sprawie (rolę tę przejęli konsultanci Infolinii). Wraz z wdrożeniem systemu informatycznego do obsługi infolinii Statystyki Publicznej utworzono wielopoziomową strukturę grup kontaktowanych, złożonych z konsultantów o dostosowanych profilach kompetencyjnych (linie wsparcia) oraz zapewniono techniczne rozwiązania umożliwiającego przepływ kontaktów, tj. kierowanie połączeń przychodzących do odpowiedniego konsultanta w utworzonej strukturze.

informacja o usłudze

Repozytorium Standarów Informacyjnych

Usługa umożliwia dostęp do bazy wiedzy, obejmującej metadane o systemach informacyjnych administracji publicznej. Pozwala różnym grupom użytkowników na analizę informacji zawartych w systemach informacyjnych administracji publicznej i stosowanych w tych systemach standardach informacyjnych. Pełnym zakresem informacyjnym objęto: Centralny Rejestr Płatników Składek, Centralny Rejestr Ubezpieczonych, Krajowy rejestr urzędowy podmiotów gospodarki narodowej REGON,  Krajowy rejestr urzędowy podziału terytorialnego kraju TERYT, Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności PESEL, Centralny Rejestr Podmiotów – Krajową Ewidencję Podatników, Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, Rejestr Kościołów i Innych Związków Wyznaniowych.

informacje o usłudze

Przekazywanie i udostępnianie on-line danych i meta danych z wykorzystaniem standardu SDMX.

Usługa udostępnia dane i metadane statystyczne w formacie SDMX, poprzez mechanizm „web service” -metoda PULL oraz usługa przekazuje dane i metadane statystyczne w formacie SDMX, poprzez platformę EDAMIS - metoda PUSH. Usługa wykorzystywana przez instytucje międzynarodowe np. ONZ, OECD i EUROSTAT.

informacja o usłudze

Dostęp do zasobów cyfrowanych Centralnej Biblioteki Statystycznej poprzez zmodernizowaną stronę WWW biblioteki

Centralna Biblioteka Statystyczna im. Stefana Szulca pełni funkcję głównej biblioteki kraju w zakresie: statystyki, demografii, techniki statystycznej i dziedzin pokrewnych. Jest największą w Polsce i drugą w Europie biblioteką statystyczną. Biblioteka oferuje możliwość korzystania z zasobów książkowych i elektronicznych w nowoczesnej przestrzeni, przy stanowiskach stacjonarnych oraz skomputeryzowanych. Biblioteka oferuje również wygodny, wirtualny dostęp do katalogu z możliwością wypożyczenia oraz bibliotekę cyfrową w systemie ALEPH. W zasobach Biblioteki Cyfrowej dostępnych jest ponad 1 400 tytułów w zróżnicowanej formie i wydanych w różnych latach poczynając od końca XIX.

informacje o usłudze

Biblioteka cyfrowa

Dostęp do zasobów cyfrowych Centralnej Biblioteki Statystycznej z poziomu Federacji Bibliotek Cyfrowych

Zbiory Centralnej Biblioteki im. Stefana Szulca dostępne są w ramach Federacji Bibliotek Cyfrowych oraz za jej pośrednictwem w ramach Europejskiej Multimedialnej Biblioteki Cyfrowej (EUROPEANA). Zapraszamy do poszukiwania informacji statystycznych, przetworzonych i zgromadzonych on-line w zbiorach polskich instytucji nauki i kultury!

informacje o usłudze

 

SISk – katalog linków

Usługa umożliwiająca łatwe zorientowanie się jakiego rodzaju informacje statystyczne wytwarzane poza GUS są dostępne w Internecie. Podzielony na obszary tematyczne katalog linków zawiera wybrane, najważniejsze źródła danych i analiz statystycznych, co pozwala szybko dotrzeć do poszukiwanych informacji nawet osobom nie mającym wcześniej kontaktu z tego rodzaju danymi. Integracja katalogu linków z Systemem Prezentacji Informacji zapewnia łatwe przejście do właściwych działów katalogu linków z powiązanych obszarów tematycznych na stronie internetowej GUS.

informacje o usłudze

Katalog linków

SISk – wyszukiwarka branżowa

Usługa umożliwia przeszukiwanie pełno tekstowe całego zasobu treści dostępnego na stronach internetowych instytucji zewnętrznych udostępniających dane i analizy statystyczne. Obejmuje szeroki zakres dostawców danych - od instytucji międzynarodowych i urzędów statystycznych innych państw, poprzez ministerstwa i inne instytucje publiczne na szczeblu krajowym, po instytucje samorządowe.

informacje o usłudze

Wyszukiwarka SISk

Do góry