Na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego prowadzi krajowy rejestr urzędowy podziału terytorialnego kraju w ramach systemu informacyjnego administracji publicznej. Rejestr ten nosi skróconą nazwę TERYT. Podsystem TERYT służy do prowadzenia rejestru urzędowego podziału terytorialnego oraz zapewnienia efektywnego dostępu do danych geodezyjnych (współrzędne X,Y, mapy cyfrowe, dane ortofotomapy, dane o przebiegu sieci dróg) pracownikom jednostek statystyki publicznej.
Krajowy rejestr urzędowy podziału terytorialnego kraju, zwanego dalej rejestrem TERYT, funkcjonuje na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.) oraz rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy. Dane z rejestru TERYT są jawne i udostępniane na potrzeby systemów wewnętrznych GUS oraz innych systemów zewnętrznych. Dane rejestru będą udostępniane przez stronę WWW, Web Services oraz platformę ePUAP.
Identyfikatory rejestru TERYT są standardem identyfikacji terytorialnej dla organów prowadzących urzędowe rejestry i systemy informacyjne administracji publicznej. Wykorzystywane są w różnych ewidencjach, rejestrach i systemach, które bazują na informacji o jednostkach terytorialnych oraz do zapisu adresów w sposób kodowany tymi identyfikatorami. Informacje rejestru służą powiązaniu danych z lokalizacją, zarówno w ujęciu podziału terytorialnego, jak i w ujęciu przestrzennym. Mogą być stosowane w zakresie pełnym lub częściowym, w zależności od potrzeb danego rejestru lub systemu.
Wybrane dane rejestru TERYT są danymi referencyjnymi dla innych systemów na podstawie rozporządzenia w sprawie minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w formie elektronicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 214, poz. 1781). Są to:
-
nazwa i symbol jednostki podziału terytorialnego,
-
nazwa i identyfikator miejscowości,
-
nazwa i symbol ulicy,
-
numer porządkowy budynku i lokalu.
Podsystem TERYT będzie realizował wszystkie zadania wymagane dla rejestru urzędowego TERYT a także umożliwi powiązanie danych z lokalizacją zarówno w ujęciu terytorialnym jak i w ujęciu przestrzennym.